Main content
SECONDARY BODY

Mýty a pravda o retinole

Ako používať retinol?

Retinol je jednou z najpopulárnejších aktívnych zložiek používaných pri starostlivosti o zrelú pleť. Vďaka silným účinkom proti vráskam poskytuje skvelú oporu pleti v každom veku, pretože pomáha oddialiť proces starnutia. Pri nesprávnom používaní retinolu môže dôjsť k nežiaducim účinkom, ktorým sa však so správnymi znalosťami môžete vyhnúť. Objavte fakty a mýty o retinole, aby bola vaša starostlivosť o pleť ešte efektívnejšia.

 

Návod na používanie retinolu pre začiatočníkov

Zistite viac o tejto účinnej zložke a objavte žiarivú a mladistvo vyzerajúcu pleť s Kiehl‘s!

Retinol sa veľmi často označuje za svätý grál medzi ingredienciami starostlivosti o pleť, a to z veľmi dobrého dôvodu. Existuje totiž množstvo potencionálnych výhod používania retinoidov, od zlepšenia funkcie kožných buniek, prevencie fotostarnutia až po zlepšenie pigmentácie a veľa ďalších.

 

Čo je to retinol?

co je retinol
 

Retinol sa v posledných rokoch stal veľmi obľúbeným doplnkom pravidelnej starostlivosti mnohých ľudí. Viete však, o akú látku vlastne ide? Poďme si ju teda postupne predstaviť.

Retinol sa zaraďuje do skupiny retinoidov, čiže derivátov vitamínu A. Získava sa synteticky a na rozdiel od ostatných sa vyznačuje najvyššou aktivitou.

Prírodný retinol možno nájsť v potravinách, ako napríklad v mrkve či vajíčkach. Ľudské telo má pritom tiež schopnosť produkovať prirodzený retinol, ktorého však postupom času v našom organizme ubúda. O retinoidoch je tiež známe, že napomáhajú syntéze kolagénu, zvyšujú žiarivosť pleti a urýchľujú produkciu kožných buniek. To všetko ide ruka v ruke s prevenciou viditeľného starnutia pokožky. Čo je teda retinol? Je to každodenná nevyhnutnosť pre všetky typy pleti.

 

 

Čo je čistý retinol?

Počas výberu produktov starostlivosti o pleť s retinolom ste sa možno stretli s pojmom čistý retinol. O čo ide? Čistý retinol je najsilnejšia forma retinolu dostupná bez lekárskeho predpisu. V pokožke sa premieňa na kyselinu retínovú a účinne redukuje viditeľné prejavy starnutia. Táto forma retinolu je dostupná aj v ponuke značky Kiehl’s vo forme séra. Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum obsahuje patentovanú technológiu, ktorá bola presne kalibrovaná s aktívnou dávkou čistého retinolu (0,1 %). Retinolové sérum tak v kombinácii s peptidmi a ceramidmi na riadenú obnovu buniek zabezpečuje účinnosť čistého retinolu, a zároveň minimalizuje nepríjemné pocity z vedľajších účinkov (začervenanie, suchosť, šupinky).

 

Ako retinol pôsobí na pokožku?

jak retinol fungujeAko funguje retinol? Nie nadarmo sa o ňom hovorí ako o vitamíne mladosti. Vďaka svojim vlastnostiam, ktoré pomáhajú spomaliť starnutie pleti a stimulovať obnovu buniek sa čoraz častejšie stáva súčasťou kozmetiky určenej na starostlivosť o zrelú pleť. Tým sa však jeho potenciál nekončí. Retinol pokožku navyše vyhladzuje, rozjasňuje jej tón a zmierňuje zápaly, preto ho často používajú ľudia, ktorí bojujú s aktívnym akné, ako aj jazvičkami po jeho zahojení.

 

Prečo používať retinol?

Prejdime teraz k tomu, čo nás najviac zaujíma: čo vlastne retinol robí na zlepšenie našej pleti? V prvom rade poskytuje množstvo výhod.

Retinol, ako derivát vitamínu A, je dobre rozpustný v tukoch, a tak dokáže preniknúť do hlbokých vrstiev pokožky a účinne stimulovať bunky k produkcii kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej. Ako vieme, tieto látky sú veľmi žiaduce v boji proti starnutiu pleti a ich prítomnosť v každodennej starostlivosti umožňuje dosiahnuť pružnejšiu, intenzívne hydratovanú pokožku, ktorá opäť nadobudne mladistvý jas. Retinol navyše neutralizuje voľné radikály. Pleť vyzerá vďaka tomu viac vyživená zvnútra a vrásky sa zdajú vyhladené. Účinky použitia tejto látky možno vidieť voľným okom, pretože vyrovnáva tón pleti na tvári a dodáva jej vitalitu.

Dôsledné používanie retinolového krému alebo séra môže pomôcť zredukovať tmavé škvrny a farebné zmeny na pleti. Vysporiadať sa so škvrnami býva problematické, a to najmä pokiaľ ide o pokožku tváre. Isté však je, že tekutý retinol predstavuje bezpečnú a účinnú zložku pri riešení týchto problémov. Ako bolo spomenuté, účelom retinolu nie je iba pôsobiť proti starnutiu pleti, benefitovať z neho môžu tiež ľudia s akné a nedokonalosťami. Účinná látka má schopnosť odstrániť vyrážky a stopy po akné tým, že preniká hlboko do pórov a uvoľní všetky nečistoty.

Pri akné a ďalších kožných problémoch sa vyplatí siahnuť po kozmetických prípravkoch s retinolom. Tie pomáhajú regulovať tvorbu kožného mazu, pôsobia protizápalovo, znižujú viditeľnosť pórov a stimulujú obnovujúce procesy v epiderme, vďaka čomu dokážu účinne predchádzať tvorbe jazvičiek po akné.

 

Ako používať retinol?

Ako produkty starostlivosti o pleť s retinolom zaradiť do svojej každodennej rutiny? Kiehl's má riešenie.

Prvým krokom akejkoľvek starostlivosti o pleť je čistý základ: uistite sa preto, že pokožka je dokonale vyčistená od prebytočného mazu, nečistôt a zvyškov make-upu ešte pred začatím ošetrujúcej rutiny. Retinolový krém by sa mal aplikovať potom, čo ste si kompletne vyčistili tvár odličovacím alebo čistiacim produktom vhodným na váš typ pleti. Naneste na tvár množstvo retinolového krému alebo séra vo veľkosti hrášku, začnite od brady a postupujte smerom nahor. Pri špecifickom lokálnom použití naneste prípravok s retinolom priamo na problémovú oblasť. Aby ste dosiahli optimálne výsledky, produkty s obsahom retinolu by ste mali používať denne. Dlhodobé výsledky môžete spozorovať, pokiaľ budete kozmetiku s retinolom dôsledne aplikovať na pleť v období dlhšom ako 2 až 3 mesiace.

TIP EXPERTOV: DOPLŇTE SVOJU RUTINU S RETINOLOM O NAŠE ĎALŠIE PRODUKTY: účinný hydratačný krém A pleťový krém s UV ochranou SPF 50 AKO ÚČINNÉ TRIO PROTI STARNUTIU.

 

V akej forme je vhodné používať retinol?

Retinol je, ako už obsah článku napovedá, veľmi dôležitá zložka v prípade, že si chceme udržať mladistvý vzhľad a pevnú, žiarivú pleť bez vrások a nedokonalostí čo najdlhšie. Navyše ide o ingredienciu, ktorú môžeme svojmu telu úspešne dodávať ako zvonka, tak zvnútra.

Obľúbeným riešením sú napríklad retinolové doplnky výživy. Užívaním retinolu v kapsuliach sme schopní ešte zosilniť účinok kozmetiky s touto zložkou, ktoré v rámci pravidelnej starostlivosti aplikujeme ráno aj večer. Obľúbenou voľbou je krém s retinolom, avšak dôležité je pripomenúť, že tekutý retinol, napríklad vo forme séra, je schopný poskytnúť našej pleti ešte lepšie výsledky.

 

Čo je Micro-Dose Retinol Serum?

Objavte inováciu značky Kiehl´s: Retinolové sérum na obnovu pleti v mikrodávkach. Naše účinné čisté retinolové sérum (0,1 %), inšpirované vedou o „mikrodávkovaní“ pomocou presných pomerov účinných zložiek, podporuje nepretržitú obnovu povrchu pokožky, pričom poskytuje rovnakú účinnosť ako tradičný retinol, a zároveň minimalizuje nepríjemné pocity. S každou ďalšou dávkou sa tak dostanú na povrch novšie a čerstvejšie kožné bunky, aby sa obnovil vzhľad a pohodlie pokožky.

Sérum v kombinácii s peptidom, na ďalšiu podporu a udržanie reparačných výhod retinolu, a ceramidmi, pomáha budovať toleranciu retinolu a posilňuje kožnú bariéru. Tá tak chráni nové bunky, a zároveň minimalizuje riziko nepríjemných pocitov.

Retinolové sérum je také jemné, že ho môžete používať každý deň aj na delikátne očné okolie, krk, dekolt a dokonca na chrbty rúk a dosiahnuť tak ešte mladistvejší vzhľad!

 
 
 
 

RETINOL A DENNÁ RUTINA

retinolové noční sérum

Nočné sérum s retinolomNOVINKA

Retinol Fast Release Wrinkle-Reducing Night Serum

Kozmetika s prídavkom retinolu je skvelá aj na večerné ošetrenie pleti. Dokonalým príkladom toho je naše Retinol Fast Release Wrinkle-Reducing Night Serum. Obsahuje 0,3 % retinolu, ktorý sa nachádza vo forme prášku sterilne oddelený od séra s ľahkým zložením. Ingrediencie sa zmiešajú až pri prvej aplikácii. Ide o sérum s okamžitým účinkom, ktoré stimuluje obnovu kožných buniek, osviežuje pokožku a dodáva jej mladší vzhľad. Jemné linky i hlboké vrásky sú redukované a pleť sa stáva hladšou, pevnejšou a odolnejšou.

Sérum nanášajte vždy na vopred vyčistenú a vysušenú pokožku. Pri aplikácii na celú tvár postačí množstvo vo veľkosti hrášku.

NAKUPOVAŤ
účinné retinolové sérum

Sérum s retinolom

Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum

Ako zaviesť retinol do svojej starostlivosti? So správnymi produktmi Kiehl´s to bude ľahšie, než si myslíte! Začnite s retinolovým sérom s anti-age účinkom Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum. Môžete ho používať pri rannej a tiež večernej starostlivosti. Sérum poskytuje pleti vyhladenie a účinne zabraňuje jej starnutiu. Retinol, peptidy a ceramidy obsiahnuté v jeho zložení urýchľujú regeneráciu povrchových vrstiev pokožky, spevňujú ju a pomáhajú jej dosiahnuť mladší vzhľad.

Pred aplikáciou séra si dôkladne vyčistite pleť. Následne naneste malé množdtvo produktu na celú tvár, vyhnite sa pritom oblasti očných viečok.

NAKUPOVAŤ
krém proti vráskám

Krém proti vráskam

Super Multi-Corrective Cream

Sérum predstavuje účinný krok proti starnutiu pleti, ktorého účinok môžete navyše posilniť krémom s podobným efektom. Vyberte si Super Multi-Corrective Cream, ktorý bojuje proti prejavom starnutia pokožky. Vďaka zložkám, ako sú fytomimetický vitamín A, Proxylane a huba čaga, pomáha viditeľne vypnúť, vyhladiť, spevniť a zlepšiť štruktúru pleti. Zároveň zjednocuje jej tón a zvyšuje elasticitu, takže pokožka vyzerá mladistvejšie. Produkt môžete používať bez obáv, pretože vyhovuje všetkým typom pleti vrátane citlivej. Krém, rovnako ako sérum, je vhodný na starostlivosť o pleť ráno i večer.

NAKUPOVAŤ
krem z filtrem spf50

Krém s UV ochranou

Ultra Light Daily UV Defense SPF 50 PA++++

V priebehu dňa, bez ohľadu na ročné obdobie, je dôležité dbať na ochranu pokožky pred slnkom. Myslite na to, že pleť je po celý rok vystavená škodlivým účinkom UVA a UVB žiarenia a tiež znečisteniu z ovzdušia, ktoré môžu mať vplyv na vznik prvých známok starnutia. Aby ste tomu zabránili, používajte ľahký krém na tvár s SPF Ultra Light Daily UV Defense SPF 50 PA++++. Ide o ľahký nekomedogénny produkt, ktorý sa rýchlo vstrebáva a pleti poskytuje celodennú hydratáciu a matný efekt. Okrem ochrany pred slnkom viditeľne redukuje vrásky, škvrny od slnka a zjemňuje pokožku. Je obohatený o baicalin a vitamín E, ktoré sú známe svojimi antioxidačnými vlastnosťami. Vitamín E navyše viditeľne zjemňuje a hydratuje pleť. Ako tento produkt používať? Nanášajte ho ako posledný krok svojej každodennej rannej starostlivosti, vyhnite sa pritom očnému okoliu. Krém je vhodný aj ako podklad pod make-up.

NAKUPOVAŤ
 

Retinol – komu je určený?

Pre koho je retinol vhodný? V prvom rade najmä pre zrelé ženy s viditeľnými známkami starnutia pleti. Nemali by sme však zabudnúť, že proces starnutia pokožky sa začína už okolo 25. roku života a u žien, ktoré sa často opaľujú alebo navštevujú soláriá, môže nastať dokonca ešte skôr.

Priaznivé účinky týchto látok by mali využívať tiež ženy, ktorých problémom je mdlá a unavená pleť. A čo muži, je retinol vhodný aj pre nich? Samozrejme! Aj ich trápia rôzne kožné nedokonalosti.

 

Fakty a mýty o retinole

Retinol je jednou z najlepšie preskúmaných látok v kozmetike a jeho cenné vlastnosti sú už dlhodobo známe. Preto nie je žiadnym prekvapením, že s jeho zvyšujúcou sa obľubou rastie aj množstvo mýtov s ním spojených. Či už sa chystáte použiť retinol po prvýkrát, alebo jeho účinky v boji proti starnutiu využívate už ako súčasť pravidelnej starostlivosti o pleť, je načase ujasniť si fakty a zistiť, ktoré z často opakovaných tvrdení o tejto zložke sú v skutočnosti nepravdivé.

Na úvod je dobré si uvedomiť, že účinky retinolu môžu prispieť k dočasným kožným ťažkostiam – o tom niet pochýb. Avšak s použitím vhodnej kozmetiky sa dajú účinne zmierniť. Mali by ste vedieť, že nie všetky informácie o retinole sú pravdivé, a preto chceme vyvrátiť najznámejšie mýty.

 

FAKT: RETINOL POMÁHA SPEVŇOVAŤ PLEŤ A REDUKOVAŤ VRÁSKY

Kožná bariéra tvorí vonkajší povrch kože vrátane stratum corneum, čo je najvzdialenejšia vrstva epidermy. Stratum corneum sa skladá z kožných buniek, lipidov a prirodzených hydratačných látok, ako sú aminokyseliny a mastné kyseliny. Svojou štruktúrou sa dá prirovnať k „tehlám a malte“. Kožné bunky tu vystupujú ako „tehly“ a lipidy (alebo oleje) tvoria „maltu“, ktorej úlohou je prenášať vlhkosť medzi bunkami.

 

MÝTUS: RETINOL SA ODPORÚČA LEN PRE VIDITEĽNE STARNÚCU PLEŤ

Retinol pôsobí účinne proti starnutiu pokožky, preto sa odporúča predovšetkým na starostlivosť o zrelú pleť. Jeho vlastnosti ale zároveň umožňujú spomaľovať procesy jednotlivých znakov starnutia, ako sú napr. jemné linky, ryhy a vrásky, ktoré sa môžu vyskytnúť aj u osôb v mladšom veku. Zaradením retinolu do každodennej rutiny môžete oddialiť tiež stratu pevnosti a pružnosti pokožky a chrániť ju pred dehydratáciou. Preto odporúčame používať retinolové sérum ako prevenciu – teda ešte skôr, ako si všimnete prvé mimické vrásky. Totiž čím skôr sa stane súčasťou vašej kozmetickej taštičky, tým viac sa znižuje riziko nepríjemných pocitov spojených s jeho používaním – viditeľné začervenanie, suchosť a olupovanie pokožky.

Okrem toho by sme nemali zabúdať na výhody používania retinolu v prípade akné. Pomáha totiž regulovať činnosť mazových žliaz, čím zabraňuje tvorbe ďalších nedokonalostí a čiernych bodiek. Súčasne jemne exfoliuje epidermu, vďaka čomu je vhodný aj na boj so stopami a škvrnami po akné.

 

MÝTUS: RETINOL SCITLIVUJE POKOŽKU

Predpokladalo sa, že retinol spôsobuje citlivosť pokožky. To je mylná predstava, ktorá je z veľkej časti spôsobená tým, že jedným z vedľajších účinkov pri jeho použití je olupovanie kožných buniek. Ide však o celkom normálny proces, ktorý dokazuje, že retinol podporuje tvorbu nových kožných buniek. Nové bunky nahrádzajú tie staršie, ktoré sú odstránené a tým sa zlepšuje stav štruktúry pleti. Rovnako bolo dokázané, že retinol podporuje proces syntézy kolagénu, ktorý pomáha udržiavať pokožku viditeľne pevnejšiu, hladšiu a mladšiu na pohľad.

 

FAKT: VIDITEĽNÉ NEŽIACUCE ÚČINKY RETINOLU SÚ BEŽNÉ

Ľudia, ktorí zaradia kozmetiku s obsahom retinolu do svojej každodennej starostlivosti, často zaznamenávajú vedľajšie účinky pri ich pravidelnom používaní. Medzi najčastejšie patrí suchosť pokožky, začervenanie, pocit stiahnutia alebo tvorba šupiniek. Obvykle sú krátkodobé a po niekoľkých týždňoch zmiznú, avšak so správnymi produktmi môžete tento čas výrazne skrátiť.

Kiehl´s vyvinul jedinečnú receptúru s obsahom retinolu, ktorá minimalizuje všetky nepríjemné účinky spojené s jeho aplikáciou na pleť tváre. Naše obnovujúce sérum s mikrodávkami retinolu predstavuje skutočnú revolúciu na trhu. Jeho zloženie obsahuje presne takú koncentráciu tejto cennej zložky, akú vaša pleť potrebuje. Vďaka vhodnej dávke sa urýchlia procesy obnovy kožných buniek a prvé účinky jeho použitia sú jasne viditeľné už po niekoľkých použitiach, a to bez nepríjemných pocitov.

 

MÝTUS: AK ZAZNAMENÁTE NEŽIADUCE ÚČINKY, PRESTAŇTE RETINOL POUŽÍVAŤ

Nežiaduce účinky retinolu, ako je začervenanie, svrbenie a olupovanie kože, nie sú dôvodom k obavám. Sú to prirodzené dôsledky obdobia tzv. retinizácie, teda zaradenia retinoidu do každodennej rutiny starostlivosti o pleť. Zvyčajne trvajú niekoľko týždňov, následne kožný diskomfort ustúpi.

Klinické štúdie nášho séra proti vráskam s retinolom preukázali, že jeho použitie viditeľne zlepšuje stav pleti – celých 90 % používateľov potvrdzuje, že pri jeho používaní nezaznamenali žiadne vedľajšie účinky. Je to vďaka nášmu patentovanému zloženiu mikrodávok, ktoré poskytuje viditeľné výhody proti starnutiu bez nepríjemných pocitov stiahnutej alebo podráždenej pokožky.

 

FAKT: EXISTUJÚ RÔZNE FORMY RETINOIDOV

Retinol patrí do skupiny retinoidov, čo sú deriváty vitamínu A a najčastejšie sa vyskytuje v produktoch starostlivosti o pleť. To však neznamená, že iné retinoidy sa v kozmetike nepoužívajú. Naopak – majú rôznorodý účinok. Ako zásadná sa v prípade retinolu ukazuje jeho sila, ktorá ovplyvňuje ako viditeľnosť výsledkov, tak aj možnosť vedľajších účinkov. V praxi možno retinoidy rozdeliť na tie, ktoré sú dostupné na predpis alebo voľnopredajné.

Tretinoín, izotretinoín a adapalén sú retinoidy, ktoré sú dostupné len na lekársky predpis od dermatológa. Sú to silné účinné látky používané pri liečbe rôznych kožných ochorení. Patrí sem napr. chronické akné, fotopoškodenie kože alebo zmeny na pokožke vplyvom starnutia.

Voľnopredajné retinoidy sú určite dostupnejšie, to ale neznamená, že ich môžete používať bez obmedzení. Pred ich zaradením do každodennej starostlivosti sa poraďte s odborníkom, ktorý vám pomôže vybrať kozmetiku s vhodnou koncentráciou týchto látok. Hovoríme nielen o čistom retinole, ale aj o zlúčeninách retinolu, medzi ktoré patria napr. retinaldehyd (retinal) a retinylpalmitát. Vyznačujú sa jemnejším zložením, ktoré okamžite preniká do hlbších vrstiev pokožky a stimuluje procesy jej hydratácie, výživy a regenerácie.

 

MÝTUS: IBA VYŠŠIE KONCENTRÁCIE RETINOLU SÚ EFEKTÍVNE

Tvrdenie, že iba vysoká koncentrácia retinolu vyvoláva výrazné účinky, je nesprávne. Keď hľadáte to správne riešenie pre seba, nezabudnite, že koncentrácia retinolu nie je to jediné, čomu by ste mali venovať pozornosť. Zdá sa, že kľúčovým aspektom je celkové zloženie produktu – kombinácia rôznych druhov retinolu môže vašej pleti priniesť viac benefitov ako ten čistý.

Pri zaraďovaní retinolu do každodennej starostlivosti o pleť nezabúdajte, že len správne zvolené ingrediencie poskytnú efekt viditeľného omladenia a regenerácie pokožky tváre. Skontrolujte si, aký typ retinolu a aktívnych látok sa v zložení prípravku nachádza.

Čistý retinol je najúčinnejšia forma retinolu, ktorú môžete nájsť - na rozdiel od zlúčenín retinolu s jemnejším účinkom. Pamätajte však, že výber vyššej koncentrácie tejto látky pri prvej aplikácii môže zvýšiť pravdepodobnosť nežiaducich účinkov. V Kiehl's sme vyvinuli technológiu, ktorá dodáva presnú dávku silného, čistého retinolu, ktorý viditeľne zlepšuje prejavy starnutia pokožky bez nepríjemných pocitov.

Naša receptúra s mikrodávkami retinolu funguje tak, že lokálne dodáva malé množstvo veľmi účinnej, čistej zlúčeniny do pokožky. Toto zloženie bolo vylepšené o synergické prísady pre zaistenie optimálnych výsledkov. Náš produkt s obsahom peptidov pomáha dopĺňať zásoby elastínu v pokožke, zatiaľ čo ceramidy v ňom obsiahnuté posilňujú kožnú bariéru, chránia pokožku pred vysušovaním a redukujú nepohodlie.

 

MÝTUS: RETINOL NIE JE BEZPEČNÝ NA KAŽDODENNÉ POUŽÍVANIE

Všeobecne sa hovorí, že retinol by sa nemal používať každý deň – to všetko kvôli sprievodným nepríjemným vedľajším účinkom, ktoré sa objavujú počas tzv. retinizácie. Zvyčajne po uplynutí tohto prechodného obdobia, ktoré sa spája s väčšou toleranciou pokožky voči retinolu, sa môže bezpečne používať každý deň. Stavte na retinolové sérum od Kiehl's, ktoré môžete používať denne už od prvého použitia. Vďaka jedinečnej receptúre nášho produktu sa vyhnete nepríjemným pocitom.

 

FAKT: KIEHL'S MIKRO-DOSE RETINOL SERUM MÔŽETE POUŽÍVAŤ PRI SVOJEJ STAROSTLIVOSTI O PLEŤ KAŽDÝ DEŇ

Široká ponuka produktov starostlivosti o pleť Kiehl‘s zahŕňa sérum proti vráskam s mikrodávkami retinolu, ktoré možno na rozdiel od iných retinolových prípravkov bezpečné používať každý deň. Nezabúdajte však, že retinol vynáša na povrch mladé kožné bunky, vďaka čomu môže byť vaša pokožka o niečo citlivejšia na UV žiarenie. Preto každé ráno pred odchodom z domu myslite na ochranu pred slnkom, vďaka ktorej bude naše sérum schopné plniť svoju funkciu na 100 % a zároveň nebude pokožku dráždiť.

Vaša ranná starostlivosť o pleť so sérom proti vráskam s mikrodávkami retinolu bude ešte efektívnejšia, ak použijete vysokohydratačný denný krém na tvár. Bez ohľadu na ročné obdobie používajte aj náš opaľovací krém na tvár s SPF 50+, ktorý skvelo zakončí vašu dennú rutinu.

Naše retinolové sérum môžete používať aj pri večernom ošetrení pleti. Nezabudnite však na noc spolu so sérom aplikovať hydratačný krém alebo pleťový olej určený na regeneráciu pokožky počas noci.

 

MÝTUS: SPOLU S RETINOLOM NEMÔŽETE POUŽÍVAŤ INÉ ÚČINNÉ INGREDIENCIE

Ide o mýtus, avšak je v ňom za mak pravdy. Obzvlášť opatrní by ste mali byť pri používaní retinolu na tvár v kombinácii s exfoliačnými kyselinami, pretože môžu zvýšiť citlivosť pokožky na slnko. Ak si vaša pokožka už vytvorila toleranciu na mikrodávku retinolu, môžete niekoľkokrát týždenne pridať jemnú kyselinu s nízkou koncentráciou, ako je kyselina glykolová alebo kyselina mliečna. Vďaka tomu sa zbavíte šupiniek a získate na dotyk hodvábne jemnú pokožku.

Vedzte však, že existuje skupina účinných látok, ktoré sa s retinolom dokonale kombinujú. Patria k nim napr. vitamín C, vitamín E, niacínamid, kyselina hyalurónová, ceramidy a peptidy. Naše retinolové sérum teda môžete úspešne používať s ďalšími produktmi značky Kiehl's, ako je korektor tmavých škvŕn, sérum s vitamínom C, sérum na posilnenie pleti či spevňujúce sérum. Séra môžete aplikovať ráno aj večer. Pri ich používaní na deň však nezabúdajte na opaľovací krém! Stručne povedané, retinol a vitamín C, ako aj kolagén a retinol sú kombináciou, ktorú môžete používať bez obáv o svoju pleť. Navyše sa ukázalo, že retinolové sérum môžete kombinovať s vyššie uvedenými zložkami (vitamín C, kyselina glykolová, niacínamid), ale nie ako súčasť jednej rutiny starostlivosti o pleť. Aplikujte si napríklad večer sérum s retinolom a ráno produkt s vitamínom C.

Orientačna sprava
Pre čo najlepší zážitok, prosím, otočte zariadenie.