Main content

Tá správna starostlivosť
o citlivú pleť

Či už sa u vás vyskytne príležitostné scitlivenie pleti na kozmetické produkty, alebo vás trápi pretrvávajúce začervenanie a suchosť, naučte sa, ako sa správne starať o svoju citlivú pokožku. Chemici v spoločnosti Kiehl’s sa zaviazali vyrábať ošetrujúce prípravky určené pre citlivú pokožku. Pri vývoji našich receptúr dbáme na výber prísad, o ktorých je známe, že sú účinné, a zároveň šetrné k pleti. Okrem vývoja produktov pre citlivú pokožku posúvame náš záväzok ešte o krok ďalej tým, že portfólio našich produktov testujeme na paneli osôb z 50 % s citlivou pokožkou. Zistite viac o prejavoch citlivosti svojej pleti i o tom, ako sa môžete o ňu správne starať a posilniť ju.

Čo je citlivá pleť?

Citlivá pleť sa často označuje ako pokožka senzitívne reagujúca na počasie, životné prostredie a dokonca niektoré kozmetické produkty. Citlivá pokožka sa môže u každého prejavovať inak, môže byť reaktívna, podráždená či dokonca intolerantná. Aj keď sa u žien i mužov citlivosť pleti vyskytuje rovnako, ženy môžu scitlivenie vnímať vo väčšej miere, pretože často používajú oveľa širšiu škálu produktov starostlivosti o pleť. Citlivá pokožka, často charakterizovaná začervenaním a suchosťou, nemusí vždy vykazovať viditeľné prejavy ťažkostí, ale môže trpieť pocitmi nepohodlia. Tieto pocity a vlastnosti pritom môžu byť výraznejšie len v určitých oblastiach či dokonca v konkrétnych partiách tváre.

Čo spôsobuje citlivosť pleti?

Hoci neexistuje definitívne vysvetlenie príčin vzniku citlivej pokožky, jej stav môžu zhoršovať rôzne vonkajšie a vnútorné faktory. Zistite viac o týchto dráždivých vplyvoch a ako vplývajú na stav vašej pleti.


Počasie

Príliš nízke teploty, horúčavy či silný vietor môžu spôsobiť, že pokožka nadobudne pocit suchosti, podráždenia či diskomfortu. Citlivá pleť môže byť ovplyvnená aj meniacimi sa podmienkami pri striedaní ročných období.


UV lúče

Dokonca aj počas oblačných či zamračených dní môžu UVA a UVB lúče poškodiť kožnú bariéru. V prípade citlivého typu pleti, ktorá už môže mať túto ochrannú bariéru narušenú, to môže spôsobiť, že bude ešte náchylnejšia na vonkajšie agresívne vplyvy a bude častejšie trpieť nepríjemnými pocitmi.


Znečistenie

Rôzne znečisťujúce látky môžu taktiež vyvolať viditeľné prejavy citlivosti či pocity nepohodlia pleti. Voľné radikály nachádzajúce sa v znečistenom ovzduší môžu podporiť oxidáciu vedúcu k vzniku predčasných známok starnutia. Najmä v mestách a oblastiach s vysokým znečistením je dôležité denne používať prostriedky na ochranu pokožky pred znečistením a antioxidanty na jej obranu pred voľnými radikálmi.


Stres

Stres môže takisto vplývať na pokožku a zapríčiniť suchosť, začervenanie či iné príznaky diskomfortu pleti v určitých oblastiach. Pravidelný oddych a relax môže byť prospešný aj pre vašu pleť v rámci zmiernenia napätia a nepríjemných pocitov.


Nedostatok spánku

Spánok je kľúčový prvok pri obnove pokožky a jeho nedostatok môže viesť k zníženiu regeneračnej schopnosti kožnej bariéry. Doprajte si preto oddych a kvalitný spánok a zabezpečte svojej pokožke regeneráciu počas noci.


Nezdravá strava

Zdravá a vyvážená strava pomáha dosiahnuť pocit zdravej a krásnej pleti. Vyberajte si jedlá bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré podporia zdravie vašej pokožky.


Teplotné zmeny

Extrémne zmeny teplôt, klimatizácia a dlhé lety takisto zaťažujú pokožku. Ak pociťujete nepohodlie, možno zistíte, že by ste mali špecificky prispôsobiť svoju starostlivosť o pleť počas cestovania, alebo zakaždým, keď pokožka trpí suchosťou či nepríjemnými pocitmi.


Voda

Horúca voda môže zvýšiť suchosť a citlivosť pleti. Rovnako aj tvrdá voda s vysokým obsahom minerálov, môže byť pre citlivú pokožku dráždivá.

Aké sú prejavy citlivej pleti?

Pre citlivú pleť sú typické viditeľné známky scitlivenia ako začervenanie, suchosť a nepríjemné pocity. Tieto prejavy sa často spájajú s oslabenou funkciou kožnej bariéry, čo vedie k tomu, že pokožka sa stáva náchylnejšou na agresívne vplyvy. Poškodená kožná bariéra potom často spôsobuje, že pokožka stráca vodu a dochádza až k jej dehydratácii. Zdravá ochranná bariéra pomáha uzamknúť vlhkosť v pleti a zabrániť tak jej vysušovaniu a nepríjemným pocitom, pričom zároveň posilňuje jej odolnosť proti pôsobeniu vonkajších faktorov.

Ako sa správne starať o citlivú pleť?

Bez ohľadu na to, či sa u vás prejavujú vonkajšie príznaky citlivej pokožky, alebo pociťujete len občasné nepohodlie, je dôležité tieto prejavy riešiť, a zároveň pomáhať posilňovať ochrannú bariéru kože. Doprajte svojej pleti výživu a hydratáciu prostredníctvom hydratačných sér, hydratačných krémov či pleťových masiek, ktoré jej dodajú rovnováhu a upokojenie. Produkty, ktoré prispievajú k zníženiu viditeľného začervenania, predstavujú ďalší spôsob starostlivosti. Okrem zmiernenia viditeľných prejavov citlivej pokožky, hľadajte produkty, ktoré v priebehu času posilňujú a regenerujú vonkajšiu kožnú bariéru a umožňujú jej dosiahnuť zdravý vzhľad.

Ako chrániť citlivú pleť?

Okrem upokojenia a posilnenia kožnej bariéry je dôležité chrániť pokožku pred vonkajšími dráždivými vplyvmi. Denný opaľovací krém je nevyhnutnosťou pre každý typ pokožky vrátane citlivej. Poskytuje jej ochranu pred UV žiarením - dokonca aj počas zamračených dní - a pomáha jej vyzerať a cítiť sa zdravo. Hľadajte také produkty, ktoré ponúkajú ochranu pred znečistením, voľnými radikálmi ako aj ďalšími potencionálne dráždivými látkami. Môžete vyskúšať minerálny ochranný krém na citlivú pokožku , ktorý prináša SPF ochranu v ľahkom zložení.

Aké sú odporúčané produkty na citlivú pleť?

Pri starostlivosti o citlivú pokožku siahajte po produktoch so starostlivo vybranými ingredienciami a šetrným zložením. Bezoplachový čistiaci prípravok na tvár predstavuje jemný spôsob čistenia pleti. Krémy a hydratačnú starostlivosť si vyberajte tie s bohatou textúrou na upokojenie a utíšenie pokožky, ktoré sa zároveň ľahko vstrebávajú bez prílišného trenia pleti. Ak dôjde k viditeľnému začervenaniu pokožky alebo nadmernému vysušovaniu, uistite sa, že používate hydratačný krém na citlivú pokožku, ktorý jej poskytne hydratáciu a zároveň pomôže posilniť a zregenerovať ochrannú kožnú bariéru.

Vďaka odborným znalostiam v oblasti citlivej pokožky vyvíjajú chemici spoločnosti Kiehl‘s účinné produkty so starostlivo vybranými zložkami, a to v účinných koncentráciách vhodných aj v prípade citlivej pleti. Doprajte svojej pokožke ten najvhodnejší produkt alebo kompletnú rutinu starostlivosti o citlivú pokožku, ktorá jej poskytne upokojenie i starostlivosť.

Tip expertov

"Je dôležité vyberať si produkty s jemným zložením, ktoré pomáhajú obnovovať a posilňovať funkciu ochrannej bariéry kože. Okrem toho treba používať prípravky určené špeciálne pre citlivú pokožku a vyhýbať sa ingredienciám, o ktorých je známe, že dráždia pleť alebo by mohli vyvolať alergiu.”

– Dr. Megan O’Brien, Kiehl’s Consulting Dermatologist

Orientačna sprava
Pre čo najlepší zážitok, prosím, otočte zariadenie.